ارتباط ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

2.7.5 تعریف بخش ­ها و گروه­ ها

 1. بخش تجاری: این بخش شامل دارایی­ها و بدهی­هایی می­گردد که جزیی از عملیات در حال تداوم واحد تجاری هستند و در جهت ایجاد ارزش مورد بهره گیری قرار می­گیرند. بخش تجاری شامل دو گروه فعالیت­های عملیاتی و فعالیت­های سرمایه­گذاری می­باشد. تقسیم این دو گروه برمبنای ارتباط فعالیت­ها با اهداف اصلی و غیراصلی واحد تجاری صورت می­گیرد.

گروه عملیاتی:

این گروه شامل:

 • دارایی­هایی که در فعالیت­های اصلی و روزانه واحد تجاری مورد بهره گیری قرار می­گیرند و کلیه­ی تغییرات در آن دارایی­ها؛ و
 • بدهی­هایی که درنتیجه­ی فعالیت­های اصلی و روزانه واحد تجاری ایجاد شده و کلیه­ی تغییرات در آن بدهی­ها می­باشد.

در واقع این گروه شامل دارایی­ها و بدهی ­هایی می­گردد که مربوط به هدف اصلی تشکیل شرکت هستند اما اگر واحد تجاری نتواند دارایی­ها یا بدهی­ هایی را به بخش تجاری یا تأمین مالی نسبت دهد، فرض می­گردد مربوط به گروه عملیاتی می باشد. نمونه­ای از فعالیت­های عملیاتی و اقلام مربوط به آن که ممکن می باشد در این گروه طبقه­ بندی شوند عبارتند از:

 • ارائه خدمات توسط یک شرکت مشاوره،
 • پژوهش، تولید و فروش یک دارو توسط یک شرکت داروسازی،
 • دریافت وجه نقد از مشتریان،
 • پرداخت وجه­نقد بابت مواد خریداری شده،
 • ماشین­ آلات و تجهیزات،
 • دارایی های نامشهود و … (KPMG، 2010).

1.2 گروه سرمایه­ گذاری:

در این بخش دارایی­ها و بدهی­هایی ایجاد می­شوند که مستقیماً با هدف واحد تجاری در ارتباط نیستند و واحد تجاری عموماً به قصد کسب سود و بازده اقدام به تحصیل آنها می­کند. هرگونه تغییر در این دارایی­هـا و بدهی­هـا بایستی در بخـش متناظـر آن در صورت سـود (زیـان) جامع و گروه سرمایه­گذاری در صورت جریان وجه­نقد ارائه گردد. نمونه­ای از فعالیت­های سرمایه­گذاری و اقلام مربوط به آن که ممکن می باشد در این گروه طبقه­بندی شوند، عبارتند از:

 • خرید و فروش سرمایه­گذاری، مگر اینکه این معاملات بخشی از فعالیت­های اصلی در یک واحد تجاری باشد، مانند مؤسسات مالی و سرمایه­گذاری،
 • دریافت سود نقدی،
 • دریافت و پرداخت بهره،
 • خرید و فروش دارایی­های غیرمالی مانند سرمایه­گذاری در املاک و مستغلات،
 • سرمایه­گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت و اوراق سهام و … (KPMG، 2010).
 1. بخش تأمین مالی: سرمایه قسمتی از تأمین مالی کلی واحد تجاری می باشد و ابزارهای سرمایه به سرعت با شـکل­های مختلف ابزارهای بدهی قابل معاوضـه هستند. به علاوه بهره گیری­کنندگان از صـورت­های مالی علاقه­مند به کل سـرمایه یا تأمین مالی واحـد تجاری هستند. پس، این بخـش، شامل کلیـه­ی اقلامی می­گردد که مربوط به فعالیت­های تأمین مالی واحد تجـاری می باشد و اطلاعاتی در مورد ساختـار سرمایه و روش­های تأمین مالی گوناگونی که واحـد تجاری از آن بهره گیری می­کنـد، در اختیار بهره گیری ­کنندگان قـرار می­دهد.

واحد تجاری بایستی در این بخش، اطلاعات را بسته به منبع تأمین مالی گزارش کند. به خصوص اطلاعات در مـورد منابع غیرمالکانه­ی تأمین مالی را از اطلاعات منابع مالکانه­ی تأمین مالی جـدا سازد. تفکیک بخش­های تأمین مالی مالکان از غیر مالکان در صورت وضعیت مالی به بهره گیری­کنندگان کمک می­کند تا دارایی­های خالصی را که واحد تجاری از سوی مالکان خود به کار گرفته درک کنند. به صورت مشابه، تفکیک بخش تأمین مالی مالکان از غیر مالکان در صورت گردش وجه­ نقد به بهره گیری­کنندگان کمک می­کند تا جریان­های نقدی که به وسیله­ی معامله با غیر مالکان ایجاد می­ گردد را ارزیابی کنند. از سوی دیگر بخش تأمین مالی مالکان در صورت وضعیت مالی و گردش وجه­ نقد با صورت تغییرات در سرمایه متناسب خواهند بود.

بخش تأمین مالی شامل دو گروه تأمین مالی “مالکان” و “غیر مالکان” می باشد.

2.1 گروه تأمین مالی غیر مالکان (گروه بدهی)

کلیه­ی استقراض­های یک واحد تجاری با هدف تحصیل یا بازپرداخت سرمایه در این گروه قرار می­گیرد. باوجود آنکه تعهدات، منبع تأمین مالی واحدهای تجاری هستند، اما نمی­توان همه­ی آنها را در این گروه قرار داد، زیرا تعهدات کارکردهای متفاوتی دارند و قرار دادن همه­ی بدهی­ها در بخش تأمین مالی منجر به محدود کردن فایده­ی اطلاعات می­گردد. به گونه مثال، تعهدات مربوط به تضمین یک محصول به عملیات واحد تجاری ارتباط دارد و به تأمین مالی آن مربوط نیست لذا بایستی در بخش تجاری صورت­های مالی جای گیرد نه تأمین مالی آن.

اوراق قرضه، وام­ها، اوراق رهنی، استقراض­های کوتاه­مدت و بلندمدت، هزینه­های بهره­ی وام­ها و … همگی نمونه­هایی از اقلامی هستند که در این گروه قرار می­گیرند.

 • گروه تأمین مالی مالکان (گروه حقوق صاحبان سهام)

این بخش نشان­دهنده­ ادعای مالکان واحد تجاری می باشد و در خصوص اقلام حقوق صاحبان سهام، یک واحد تجاری بایستی:

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 • کلیه­ اقلام حقوق صاحبان سهام را (که در استانداردهای گزارشگری مالی بین­المللی مشخص شده می باشد) در بخش حقوق صاحبان سهام صورت وضعیت مالی ارائه کند.
 • کلیه­ تغییرات در حقوق صاحبان سهام را در صورت تغییرات حقوق صاحبان سهام ارائه کند.
 • کلیه­ جریان­های نقدی مربوط به مبادلات مالکانه را در بخش تأمین مالی صورت جریان وجه نقد ارائه کند (KPMG، 2010).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های پژوهش:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی اظهار مسئله پرسش­های زیر قابل طرح می باشد:

 1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
 2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت ارتباط معنی­داری دارد؟
 3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت ارتباط معنی­داری دارد؟
 4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
 5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این پژوهش معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر می باشد با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید