از خودتان در برابر غذاهای نذری مراقبت کنید | تغذیه سالم

ماه محرم در هر سالی از سالای قبلی تا الآن با پخش نذری همراه بوده و این نذریا در مراسمای مذهبی و یا خونها بین مردم پخش می شن.در بعضی از این غذاهای نذری نکات بهداشتی رعایت نشده و دلیل بوجود اومدن مشکلات غذایی واسه مردم می شه.پس شما باید از خودتون در برابر غذاهای نذری مراقبت کنین.

واسه پیشگیری از اینجور عواقبی لازمه خادمین حسینی به نکات بهداشتی مربوط به جفت و جور، آماده سازی و پخش نذورات غذایی توجه کافی داشته باشن و با انجام تمهیداتی سلامت عزاداران رو هر چی بیشتر تامین کنن

آماده سازی و طبخ غذاهای نذری در مناسبتای جور واجور، مخصوصا در ماه عزاداری سالار شهیدان چیزی همگانیه که در میان عموم هموطنان حتی اقلیتای مذهبی رواج زیادی داره و باید با دقت خاصی ملزومات اون جفت و جور شه تا مشکلی سلامت عزاداران حسینی رو به خطر نیندازد.دقت در انتخاب مواد غذایی، شرایط بهداشتی محلی که در اون غذا طبخ می شه، وسیله و وسایل و هم اینکه رعایت بهداشت فردی دست اندرکاران جفت و جور غذا، اهمیت زیادی داره و از بروز مشکلات و عارضه های بهداشتی تا حد زیادی پیشگیری می کنه.

حسن صفایی، کارشناس بهداشت مواد غذایی و عضو مرکز تحقیقات تغذیه ایران با گفتن این میگه: هر سال در ماه محرم مسمومیت با مواد غذایی زیاد می شه. کلی دلیل بروز این آسیب بی دقتی در نگهداری درست مواد غذایی یا نبود رعایت نکات بهداشتی و بسته بندیه که موجب می شه فرآورده قبل از مصرف به باکتریای مضر آلوده شده و دلیل مسمومیت مصرف کنندگان شه.

ایشون به تمهیداتی واسه کاهش این مشکلات اشاره کرده و اضافه می کنه: از سال۹۰ آموزش گسترده نکات بهداشتی به مسئولان مساجد، حسینها و تکایای سراسر کشور در دستور کار قرار گرفت و از سال۹۲ این روند با همکاری گروه هایی از دانشگاه های علوم پزشکی، انجمنای تخصصی و تشکلای مردم نهاد انسجام بیشتری یافت.

صفایی، خطاب به مسئولان مساجد و تشکلای مذهبی کشور تاکید می کنه: بیشتر مشکلات غذایی به وجود اومده به وسیله ذبح دام در مقابل اماکن و راه حرکت اجتماعات عزاداریه. این اقدام علاوه بر ایجاد آلودگی زیست محیطی خطراتی از جمله گسترش تب کریمه کنگو رو به دنبال داره و لازمه واسه پیشگیری از اون دام لازم در کشتارگاهای تحت نظارت شبکه های دامپزشکی ذبح و با وسایل نقلیه مجهز به سردخانه بهداشتی تا محل مصرف حمل شه.

مسمومیت با شیر رو جدی بگیرین

یکی دیگه از عارضه های شایع در این ماه، مسمومیت با شیره که خیلی راحت میشه از بروز اون پیشگیری کرد. صفایی در این باره میگه: شیر ماده لبنی بسیار حساسیه و در برابر آلودگیای میکروبی و باکتریایی آسیب پذیری بالایی داره. از این رو به دلیل بالا بودن دمای هوا در بیشتر نقاط کشور مخصوصا مناطق گرمسیری باید از پخش شیر در ایستگاه های صلواتی دوری شه.

این کارشناس در عین حال یادآوری می کنه: شیر مصرفی باید پاستوریزه باشه و از محلای معتبر خریداری و قبل از مصرف به مدت ۲۰دقیقه جوشونده شه. خرید و پخش شیر فله به دلیل احتمال وجود میکرو ارگانیسمای آلوده اکیداً پیشنهاد نمی شه چون که سلامت مصرف کنندگان رو به خطر میندازه.

پخت غذاهای چرب رو از یاد ببرین

روند تولید غذای نذری از مرحله تامین مواد اولیه تا انتهای پخت خیلی مهمه و رعایت نکات بهداشتی در تموم این مراحل سلامت عزاداران رو تضمین می کنه. دکتر سعید تنها، متخصص علوم تغذیه به سلامت آنلاین میگه: اولین قدم واسه پیشرفت سلامت عزاداران حسینی به کار گیری مواد اولیه مرغوب و بهداشتیه. به خادمین مساجد، تکایا و حسینها پیشنهاد می شه، تا حد امکان مصرف گوشت قرمز، نمک، روغنای جامد و نیمه جامد، نوشابه و آبمیوهای صنعتی رو کم کنن و با این کار از تعداد مبتلایان به فشارخون بالا، قند خون، چاقی و مشکلات گوارشی کم کنن.

به گفته این متخصص به کار گیری پروتئین گیاهی، حبوبات و سبزیجات در وعده های غذای نذری علاوه بر تنوع و طعم، پر از مواد مغذیه که دلیل ارتقای سلامت جامعه و کاهش عارضه های جسمی می شه.

چه ظرفی واسه غذای نذری مناسبه

یکی دیگه از موضوعات مورد بحث، ظروف یه بار مصرف پلاستیکیه که بیشتر واسه پخش نذروات مخصوصا غذا و نوشیدنیای گرم استفاده می شن. مسعود برنایی، کارشناس ارشد مواد و پلیمر در این باره میگه: استفاده ظروف یه بار مصرف به دلایل بهداشتی و اقتصادی پیشنهاد می شه به شرط اینکه متناسب با ماده غذایی انتخاب شن. بدیش اینه در سالهای گذشته از ظروف ارزون قیمت استقبال شده اگه خیلی از اونا با معیارهای مورد تایید سازمان غذا و دارو هم اینکه پژوهشگاه مواد و پلیمر ایران مغایرت دارن ولی به دلیل پایین بودن قیمت در حجمای بسیار زیاد فروخته می شن.

ایشون اضافه می کنه: کلی نذورات غذایی ماه محرم فرآورده های گرم خوراکیه که باید در ظروف موافق با گرما پخش شن. ظرفای پلی استایرنی موجود در بازار فقط واسه مواد غذایی با دمای معمولی کاربرد دارن و نمیشه از اونا واسه نوشیدنیای داغ مثل چای و مواد غذایی با گرما زیاد استفاده کرد. ظروف فوم دار هم واسه مواد غذایی چرب با محدوده دمای ۵۰ تا ۶۵درجه سانتیگراد و بالاتر از اون پیشنهاد نمی شه چون ممکنه در بعضی مصرف کنندگان حساسیتای گوارشی بسازه.

برنایی در ادامه خاطرنشان می کنه: اجناس یه بار مصرف غذایی متناسب با نوع ماده، دمای اولیه و مدت نگهداری طبقه بندی می شن؛ یافته های بررسیای علمی و فنی نشون میده ظروف یه بار مصرف گیاهی و آلومینیومی باوجود قیمت بیشتر سازگاری بهتری با خوراکیای گرم دارن و پس از استفاده، ساده تر از ظروف تموم پلیمری بازیافت می شن.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *