از خودتان در برابر مسمومیت غذایی مراقبت کنید | بیماری

: از خودتون در برابر مسمومیت غذایی مراقبت کنین

: در یخچال بیشتر خونها میشه مواد غذایی باقیمونده رو دید.این کار راه خوبی واسه صرفه جویی در وقت و پوله و البته راه خوبی نیس.از این نظر راه خوبی نیس که گرم کردن دوباره بعضی غذاها میتونه واسه سلامتی مضر و خطرناک باشه.ما هنوز فکر میکنیم مسمومیت در ساندویچیا و سوپر مارکتا هستش،اما باید حواس مون به یخچال خودمون هم باشه.

برنج به عنوان کلی ترین غذای مصرفی، یکی از خطرناک ترین این غذاهاست. خیلی از مردم تصور می کنن، گوشت مسموم کننده ترین ماده غذاییه، اما این مسمومیت می تونه با خوردن برنجی که دوباره گرم شده هم ایجاد شه.

به گفته کارشناسان، برنجی که دوباره گرم شده، حتی می تونه سمی تر از گوشت خام باشه. با این حال، کارشناسان می گن، این دوباره گرم کردن برنج نیس که اونو مسموم می کنه، بلکه چگونگی نگهداری برنج قبل از گرم شدن اهمیت زیادی داره.

آژانس استانداردهای غذایی آمریکا (FSA) میگه، برنج خام می تونه شامل هاگای باکتریایی باشه که مسمومیت غذایی ایجاد می کنن . پختن برنج این هاگا رو از بین نمی بره. اگه برنج پخته شده در دمای اتاق نگهداری شه، هاگا افزایش می شن و می تونن تولید سم کنن. گرم کردن دوباره، برنج رو از این سموم پاک نمی کنه. بهترین کار اینه که برنج بعد از پخت مصرف شه، اما اگه این امکان وجود نداره، باید در کوتاه ترین زمان ممکن (زمان ایده آل یه ساعت) سرد و در یخچال نگهداری شه. هرچقدر زمان نگهداری برنج در دمای اتاق بیشتر باشه، احتمال این که سموم تولید اونو غیرقابل مصرف بسازه بیشتره. برنج پخته شده رو بیشترین حد یه روز میشه در یخچال نگهداری کرد، اما این فقط برنج نیس که می تونه مسمومیت بسازه.FSA میگه درست پخته شدن گوشت چرخ و خرد شده در غذاهایی مثل قیمه و برگرها اهمیت زیادی داره. یکی از عوامل مهم مسموم کننده در مواد غذایی کامپیلوباکتر اسمشه که بیشتر از هرچیز در مرغ خام پیدا میشه.

کارشناسان اخطار میدن، شستن مرغ خام قبل از پخت، می تونه خطر مسموم شدن غذا با کامپیلوباکتر رو زیاد کنه. پاشیده شدن آب به دور و بر هنگام شستن مرغ، این باکتری رو به دستا، سطوح آشپزخانه، لباسا و وسایل پخت و پز منتقل می کنه. به گفته کارشناسان، تعداد کمی از این باکتری واسه مسموم کردن غذا کافیه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *