از خود و خانواده تان در مقابل آنفلوآنزا محافظت کنید | بیماری

: در هفته های گذشته فعالیتای آنفلوآنزا در کشورهایی که در حال گذروندن فصل زمستون خودهستند، شدیدا زیاد شده؛ برطبق آخرین گزارش CDC FluView فعالیتای گسترده در ۴۹ کشور گزارش شده. در حالی که واکسیناسیون آنفلوآنزا مهم ترین راه واسه جلوگیری از اون هستش، داروهای ضد ویروسی هم مهمترین راه واسه درمان عفونت آنفلوآنزاه.

تحقیقات نشون داده که درمان اولیه با داروهای ضدویروسی آنفلوانزا طول مدت تب و علائم مریضی رو کم می کنه و می تونه خطر دچار شدن به مشکلات جدی آنفلوانزا رو کم کنه.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها CDC پیشنهاد می کنه که این داروها در اسرع وقت در افرادیکه شدیدا مریض هستن یا آدمایی که در خطر دچار شدن به مشکلات جدی آنفلوآنزا هستن و علائم اونو دارن، استفاده شه.

واسه آدمایی که دارای سن بالا یا عوامل مریضی هستن و اونا رو در خطر دچار شدن به مشکلات جدی آنفلوآنزا قرار میده، درمان سریع با داروهای ضد ویروسی آنفلوانزا می تونه به معنی فرق بین داشتن یه مریضی ناچیز و اقامت در بیمارستان باشه.

در این زمان واکسیناسیون واسه جلوگیری از موارد نوین آنفلوانزا هنوزم یه ایده خوبه. هفته های مشابهی ازنظر احتمال دچار شدن به آنفلوآنزا در طول فصل شایع اون هست، پس واکسیناسیون هنوزم می تونه حفاظت

مهمی رو ارائه دهد.

در حالیکه ویروس آنفلوآنزا (A (H3N2 تا به امروز شایع تر بوده، پخش شدن بقیه ویروسهای جور واجور آنفلوانزا در زمانای جور واجور فصل غیرعادی نیس و بیشتر واکسنای آنفلوآنزا در برابر چهار ویروس جور واجور آنفلوآنزا مراقبت می بخشه.

۱- سه مرحله واسه مقابله با آنفلوآنزا

اگه دکتر شما داروهای ضد ویروسی آنفلوآنزا رو تجویز کنه، اونا رو استفاده کنین:

– آدمایی که در خطر بالای دچار شدن به مشکلات آنفلوآنزا هستن، باید در صورت داشتن علائم آنفلوآنزا حتی اگه در این فصل واکسینه شده باشن، خیلی سریع با یه متخصص مراقبتای بهداشتی تماس بگیرن.

– اگه شما دراثر دچار شدن به آنفلوآنزا مریض هستین، می تونین واسه درمان مریضی خود از داروهای ضد ویروسی استفاده کنین.

– مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها CDC پیشنهاد می کنه که درمان سریع بیماران گرفتار به آنفلوآنزای پرخطر و شدیدا مریض، با داروهای ضد ویروسی شروع شه.

– این خیلی با اهمیته که داروهای ضد ویروسی در اول واسه درمان بیماران بستری، افراد گرفتار به مریضی آنفلوانزا شدید و آدمایی که در خطر دچار شدن به مشکلات جدی آنفلوآنزا براساس سن و یا سلامتشون هستن، استفاده شه.

هر روز اقدامات پیشگیرانه ای رو واسه جلوگیری از گسترش میکروبا انجام بدین:

– در صورت امکان تلاش کنین از تماس نزدیک با افراد مریض جلوگیری کنین. اگه مریض هستین، در حد امکان از تماس با بقیه دوری کنین تا از آلودگی اونا به ویروس جلوگیری کنین.

– دست کم به مدت ۲۰ ثانیه دستای خود رو با آب و صابون بشورید. اگه صابون و آب در دسترس نباشه، با دستمالای مرطوب براساس الکل دستهای خود رو مالش بدین. هم اینکه سطوح و اشیایی رو که ممکنه با میکروبا یی مانند آنفلوآنزا آلوده شده باشه، تمیز و ضد عفونی کنین.

– از دست زدن به چشمون، بینی یا دهن خود دوری کنین، چون میکروبا به این روش گسترش پیدا میکنن. هنگام سرفه کردن یا عطسه کردن، دهن و بینی خود رو با دستمال بپوشونین. اگه هنوز در این فصل واکسن آنفلوانزا دریافت نکردین واکسیناسیون کنین – خیلی دیر نیس!

– تا وقتی که ویروسای آنفلوآنزا گردش می کنن، حتی در ماه ژانویه یا بعد از اون، واکسیناسیون باید در طول فصل آنفلوانزا ادامه یابد.

– واسه هرفرد ۶ ماهه و سن بالا تر پیشنهاد می شه هر سال واکسیناسیون آنفلوانزا رو دریافت کنن، به استثناء موارد نادر.

– واکسن آنفلوآنزا واسه پیشگیری از مریضی آنفلوآنزا استفاده می شه، نه واسه درمان اون.

– واکسنای آنفلوآنزا فرد رو در برابر سه یا چهار ویروس جور واجور آنفلوآنزا مراقبت می کنن.

– پس از واکسیناسیون دو هفته زمان میبره تا سیستم ایمنی بدن جواب کامل بده و آنتی بادیا پشتیبانی لازم رو ارائه کنن.

با گذشت چند هفته از فعالیت آنفلوآنزا، که واسه این فصل انتظار میره، اگه قبلا اینجور کاری نکردین، هنوز وقت واسه دریافت واکسن هست. تا وقتی که ویروسای آنفلوآنزا گردش می کنن، واکسیناسیون می تونه شما رو از دچار شدن به اون مراقبت کنه.

یادآوری مهم واسه والدین و مراقبان: بعضی از کودکان ۶ ماهه تا ۸ ساله به ۲ دوز واکسن آنفلوانزا واسه حفاظت کافی در برابر اون نیاز دارن. بچهایی در این گروه سنی که واسه اولین بار واکسینه می شن، باید ۲ دوز واکسن آنفلوآنزا دریافت کنن، بین دوبار واکسینه شدن، دست کم ۲۸ روز فاصله داشته باشه. بعضی از کودکانی که قبلا واکسن آنفلوانزا گرفتن هم، ممکنه ۲ دوز نیاز دارا باشن. دکتر بچه شما یا بقیه کارکنان مراقبتای بهداشتی می تونه به شما بگه که بچه شما نیاز به دوز دیگری داره یا خیر.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها CDC معمولا تحقیقات خود رو در طول فصل آنفلوانزا انجام میده تا مشخص کنه که واکسنای آنفلوآنزا چقدر خوب کار می کنن. در حالی که تاثیر واکسن ممکنه فرق داشته باشه، تحقیقات گذشته به وسیله محققان CDC و دیگه کارشناسان نشون میده که واکسیناسیون آنفلوانزا در میان جمعیت کلی وقتی که ویروسای واکسن مانند اون دسته از ویروسایی هستن که در جامعه گسترش پیدا میکنن، خطر مریضی آنفلوآنزا رو ۳۰ تا ۶۰ درصد کم می کنه.

۲- کی در برابر خطره؟

هر فردی در برابر دچار شدن به آنفلوآنزا قرار داره. در حالی که این تعداد در کشورها فرق داره، میلیونا نفر مریض می شن، صدها هزار نفر در بیمارستان بستری می شن و هزارها تا ده ها هزار نفر دراثر آنفلوآنزا هرساله جون می سپارند.

بعضی افراد در خطر دچار شدن به مشکلات جدی به وجود اومده به وسیله آنفلوآنزا مانند پنومونی و یا بدتر شدن وضعیت سلامت طولانی قرار دارن. واسه کسائی که در خطر مشکلات بالا هستن، این به خصوص مهمه که هر فصل واکسینه شن. هم اینکه واسه آدمایی که در برابر علائم آنفلوانزا قرار دارن، باید خیلی سریع درمورد مصرف داروهای ضد ویروسی با دکتر خود مشورت

کنن. بعضی از افراد دارای خطر بالا عبارتند از:

– کودکان زیر ۵ سال، مخصوصا کودکان زیر ۲ سال

– افراد ۶۵ ساله و بالاتر

– زنان باردار (و زنائی که دو هفته از زایمون اونا گذشته س)

– کارکنان خونهای پرستاری و بقیه امکانات درمانی دراز مدت

و آدمایی که دارای شرایط پزشکی زیر هستن از جمله:

– افراد گرفتار به آسم

– دارای شرایط عصبی و عصبی زیاد شده (از جمله مشکلات مغز، نخاع، اعصاب محیطی و عضلات مانند فلج مغزی، صرع، مشکلات تشنج، سکته مغزی، ناتوانی ذهنی، تاخیر در رشد متوسط تا شدید، آسیب دیستروفی عضلانی یا آسیب نخاعی)

مریضی طولانی ریوی (مانند مریضی طولانی انسدادی ریوی (COPD) و فیبروز کیستیک)

بیماریای قلبی (مانند بیماریای مادرزادی قلبی، مشکل احتقانی قلب و مریضی عروق

کرونر)

– افراد گرفتار به چاقی شدید (شاخص توده بدنی ۴۰ یا بیشتر)

به خصوص مهمه که آدمایی که در این گروه های دارای خطر بالا قرار می گیرن، واکسینه شن، اما خیلی با اهمیته که آدمایی که در این گروه ها هستن، در صورت بروز علائم آنفلوانزا، به سرعت مراقبتای پزشکی رو دریافت کنن.

.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *