از خوردن خرمالو تا انسداد روده | بیماری

 

 

زیاده روی و کوتاهی در هیچ چیزی حتی خوردن میوه مورد علاقه مون جایز نیس! خیلی از ما فکر می کنیم که چون میوه ها جزو خوراکیای به درد بخور و پرخاصیت هستن، پس می تونیم هرچقدر که دلمون خواست از اونا بخوریم.

می بینیم آدمایی رو که هر شب ظرفی پر از میوه رو به جای شام، البته چند برابر کالری یه شام سبک، خالی می کنن!

با اینکه مصرف متعادل میوه ها می تونه واسه بدنمون به درد بخور و سودبخش باشه ولی اگه در خوردن اونا زیاده روی شه، ممکنه ما به دردسر بیفتیم.

اولین آسیب ای که مصرف زیادتر از اندازه میوه ها می تونه به دنبال داشته باشه، بالا رفتن وزنه. چون میوه ها هم کالری دارن و اگه کالری شون در برنامه غذایی روزانه محاسبه نشه، می تونن وزنمون رو کم کم، بالا ببرن. اگه بیشتر ما فکر می کنیم میوه ها کالری ندارن و هر چی بخوایم می تونیم از اونا بخوریم. خرمالو هم از این قانون مستثنا نیس!

هم اینکه، در فصل خرمالو تعداد خیلی از افراد با این شکایت که دل درد شدید دارن به ما مراجعه می کنن و ما پس از انجام دادن آزمایشای لازم میفهمیم که اونا در مصرف خرمالو زیاده روی کردن و به خاطر همین دچار انسداد روده شدن. تعجب نکنین! انسداد روده یکی از شایع ترین مشکلات مصرف فراوون خرمالوه که خیلی از مردم، به خصوص در نواحی شمالی کشور، در فصل خرمالو (یعنی پاییز) از اون رنج می برن؛ طوری که در بعضی موارد انجام جراحی تنها راه چاره هستش و همین موضوع نگرانیایی رو واسه کارشناسان ایجاد کرده.

بعضی از مردم فکر می کنن که چسبناکی این میوه باعث انسداد روده می شه اما موضوع اصلا این نیس و ما در این بیماران، با چسبندگی جدار روده مواجه نیستیم. خرمالو، میوه راحت الحلقومیه و مردم، مثل سیب یا گلابی اونو خوب نمی جوند و حتی در خیلی از موارد، اونو نجویده قورت میدن. پس، تیکهای له نشده خرمالو کم کم در انتهای روده کوچیک جمع و باعث انسداد اون می شن. هم اینکه، تانن موجود در خرمالو هم می تونه به عنوان دلیلی واسه انسداد روده حساب شه.

پس، بهترین پیشنهاد ای که میشه واسه پیشگیری از انسداد روده در اثر مصرف بیشتر از اندازه خرمالو کرد، اینه که در مصرف اون حد میونه روی رو رعایت کرد و افراد اصراری به خوردن بیشتر از یه عدد خرمالو در روز نداشته باشن و تازه اون یه عدد رو هم خوب بجوند تا مشکلی براشون پیش نیاد. در حالی که می بینیم خرمالوهای بزرگ و شیرین یکی پس از دیگری در ظرف میوه به اتمام می رسن و همین موضوع شروع همه دردسرهاست؛ از چاقی گرفته تا انسداد روده.

منبع :روزنامه سلامتپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *