از خون بند ناف چه استفاده‌ای می‌شود؟ | بیماری

از خون بند ناف چه استفاده ای می شه؟

چند سالیه که اصطلاح سلولای بنیادی و سلولای خون بند ناف رو زیاد می شنویم و هر چند وقت یه بار، پیشرفتای علمی که براساس به کار گیری این سلولا انجام میشه، همه رو حیرت زده می کنه. اما میدونید خون بند ناف چیه و چه فایده ای داره؟

 

سلولای موجود در خون بند ناف سلولای فرق نیافته ای هستن که میشه با به کار گیری اونا، خیلی از نیازای پزشکی خود رو در آینده درمان کرد. امروزه پزشکان خون بند ناف قطع شده در اول تولد رو نگهداری می کنن تا شاید این سلولا در آینده واسه خود نوزاد و یا اطرافیانش مورد مصرف پزشکی قرار گیرد.

 

الان در کشور ایران، نگهداری و ذخیره خون بند ناف انجام میشه و مردم می تونن از این امکان استفاده کنن .

 

خون بند ناف به چه منظور استفاده میشن؟

کارشناسان ژنتیک و علوم سلولی مولکولی می تونن سلولای فرق نیافته خون بند ناف رو بگیرن و از توانایی تبدیل اونا به سلولا و اندامای جور واجور استفاده کنن.

 

اگه بخوایم ساده تر بگیم میشه گفت که سلولای بنیادی مانند آجرهایی هستن که میشه با کنار هم قرار دادن اونا، ساختمانای مختلفی ساخت.

محققان براساس تکنولوژیای امروز تخمین میزنن که میشه سلولای خون بند ناف رو به مدت ۳۰ سال و شاید بیشتر به شکل منجمد ذخیره کرد و بعدا مورد استفاده قرار داد

سلولای بنیادی هم می تونن به عضوهای جور واجور بدن تبدیل شن، مثلا اگه نوزاد در آینده به بیماریای کبدی، کلیوی، قلبی و … گرفتار شد، از این سلولا واسه درمان مریضی اون استفاده کنن.

 

الان تحقیقات نشون میده که میشه با به کار گیری سلولای بنیادی، به بیماران گرفتار به فراموشی و بیماریای ژنتیکی کمک کرد.

 

هم اینکه سلولای بنیادی می تونن سلولای مغز استخون رو تولید کنن که این واسه بیماران تحت درمان با شیمی درمانی و پرتو درمانی (رادیوتراپی) بسیار به درد بخوره.

چه مدت میشه خون بند ناف رو به صورت منجمد نگهداری کرد؟

محققان الان موفق شدن که سلولای بنیادی رو که ۱۰ سال قبل منجمد کرده بودن، مورد مصرف پزشکی بذارن.

 

محققان براساس تکنولوژیای امروز تخمین میزنن که میشه سلولای خون بند ناف رو به مدت ۳۰ سال و شاید بیشتر به شکل منجمد ذخیره کرد و بعدا مورد استفاده قرار داد.

 

روند انجماد طوریه که دلیل افزایش طول عمر سلولای بنیادی و فواید اونا می شه.

 

خون بند ناف چیجوری نگهداری می شه؟

سلولای خون بند ناف قبل از روند انجماد به وسیله چرخش در دستگاه سانتریفوژ، از همدیگه جدا می شن. روش دیگه واسه جداسازی به کار گیری راه رسوبه.

 

پس از روند جداسازی، سلولای سفید خون و سلولای قرمز خون و پلاسما از همدیگه جدا می شن.

 

روند انجماد بسیار آهسته و دقیق و تحت نظر متخصصین مربوطه انجام میشه.

 

آهسته بودن روند انجماد به خاطر جلوگیری از ایجاد هر گونه تغییر مضر در سلول هاس که ممکنه در اثر کاهش درجه گرما اتفاق بیفته.

 

در آخر سلولای بنیادی خون بند ناف در دمای حدود منفی ۲۰۰ درجه سانتی گراد در یخچالای مخصوص نگهداری می شن و در مواقع ضرورت در اختیار افراد قرار می گیرن.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *