از دادگاه ویژه روحانیت تا دادگاه ویژه پزشکان & | بیماری

: از دادگاه خاص روحانیت تا دادگاه خاص پزشکان

از دادگاه خاص روحانیت تا دادگاه خاص پزشکان

بخاطر دارم خانمی از همکار پزشکی پیش همه مراجع فوق طرح شکایت کرده بود و در آخر به بیت یکی از مراجع عظام قم هم عارض شده بود و…

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

رسیدگی قضایی به امور تخصصی در چارچوب دادگاههای تخصصی در تموم دنیا جاری و ساری و مقبول جوامعه. دادگاههای نظامی واسه رسیدگی به تخلفات نظامی و انتظامی به دلیل رسیدگی تخصصی به بعضی تخلفات نظامی و مخصوصا پنهونی بودن مسائل نظامی توجیهی مناسب داره و شک نداشته باشینً رسیدگی به تخلفات و جرائم عمومی و فردی نیروهای نظامی مثل دعاوی خانوادگی و مالی در اون دادگاهها توجیهی نداره. باید این مراجع قضایی به موضوع تخصصی نظامی و در چارچوب وظائف نیروی نظامی و قوانین و آیین اسمای مربوط به اون بپردازند و ورود به وظائف دادگاههای عمومی، انقلاب و دادسراها غیرعقلایی و غیرمنطقیه. دیوان عدالت اداری با هدف رسیدگی به تخلفات اداری در چارچوب توضیح وظائف مدیران و برابر با مصوبات و قوانین سازمان اداری کشور صالح به رسیدگیه.

به طور کامل مشخصه هرجا موضوع جرم و کیفر خواست مطرح باشه منبع ذیصلاح دادسراهای مربوطه هستن و از طرف دیگه محاکم عمومی و دادسراها هم صالح به رسیدگی به تخلفات اداری نمی باشن. دادگاه خاص روحانیت هم با هدف رسیدگی تخصصی به تخلفات حرفه ای روحانیون و واسه حفظ احترام لباس مقدس روحانیت توجیه پذیره و ورود به مسائل دادگاههای عمومی، انقلاب و دادسراها غیرعقلاییه، چیزی که امروز در کشور جاریه رسیدگی دادگاه خاص روحانیت به همه مسائل روحانیته حتی مسائل مالی، کیفری، حقوقی و خانوادگی روحانیت، در واقع دادگاه خاص روحانیت بیشتر بجای رسیدگی تخصصی به موضوعات مربوط به وظائف روحانیت رسیدگی اختصاصی به مسائل قضایی آدمایی داره که بای نحوکان در کسوت و جامه روحانیت قرار دارن.

اما پزشکان که در همه شئونات جامعه پابه پای روحانیت حافظ سلامت جسم و جون مردم می باشن. درکشور ما مورد حمله همه جانبه تبلیغاتی، حقوقی و قضایی هستن و نه فقط رعایت احترام جامه سفید پزشکان نمی شه و بلکه از چهار جهت به این خدمتگزاران حمله می شه.

شما اگه به هر دلیل کیفری، حقوقی، مدنی و پزشکی شکایت داشته باشین می تونین اونو از یمین و یسار، خلف و قدام مورد هجمه بذارین. این به اراده شماس که هر چهار جهت رو همزمان یا متوالی بکار گیرید و شک نداشته باشینً اگه برنده دعوی هم نباشین و دکتر نگون بخت از کمند شما با بیزاری کامل رهایی یابد اونو مدتهای طولانی از کار درمان و خدمت رسانی به مردم ساقط کردین و با آبروی اون جوری بازی کردین که دیگه دل و دماغ کار براش نمی مونه.

شما می تونین به سازمان نظام پزشکی عارض شید و اونو گرفتار جلسات متعددرسیدگی و آمدو شد و در آخرً طرح مشکل در جامعه پزشکی کنین، می تونین به پزشکی قانونی مراجعه و مشکلات غیر قابل تحمل براش تراش بدین. دادسرای خاص رسیدگی به تخلفات پزشکی با آغوش باز پذیرای شماس و همه دادگاههای عمومی و دادسراها هم مثل هر متهم دیگه به مسائل یه دکتر رسیدگی می کنن، خالی از لطف نیس که یه شکواییه هم تقدیم دادسرا و یه دادخواست تقدیم دادگاههای حقوقی شه و اگه مسئله خانوادگیه دادگاههای مدنی هم آماده رسیدگی ان.

بخاطر دارم خانمی از همکار پزشکی پیش همه مراجع فوق طرح شکایت کرده بود و در آخر به بیت یکی از مراجع عظام قم هم عارض شده بود و اون معظم موضوع رو به اینجانب برگشت داد تا با حکمیت حل و فصل شه. در آخر همکار رادیولوژیست ما از اتهامات وارده در مراجع قضایی تبرئه شد. اما به دلیل هتک احترام در جامعه پزشکی و مزاحمتای تکراری اون خانوم از محل خدمت اداری و بیمارستان استعفاء داره و هیچ مرجعی به هتک احترام این دکتر رسیدگی نکرد.

باز دوستی دیگه نقل می کرد به دلیل شکایت مریضی از اون به دادسرای عمومی احضار شده بود، در صف نوبت دزدان، قاچاقچیان، کلاهبرداران و چاقوکشان قرار گرفته بود، قبل و بعد از پرونده شکایت واهی یه مریض از دکتر بازپرس محترم به پرونده دزد اتومبیل و چک بلامحل رسیدگی می کرد.

پیشنهاد اینجانب به دستگاه قضایی اینه که اگه دادگاه خاص روحانیت به همه پرونده های روحانیون رسیدگی می کنه، دادگاه خاص پزشکان هم به همه پرونده های پزشکان رسیدگی کنه و در واقع رسیدگی تخصصی دادگاه به موضوع تبدیل به رسیدگی اختصاصی به صنف شه ( به بهونه حفظ احترام جامه روحانیت و لباس سفید پزشکان هرچند از نظر شکلی و عقلی دارای نقایصیه و باید دستگاه قضایی به سمتی بره که حضور در دادگاه و نیروی انتظامی هم معنی با بی احترامی و بی احترامی نباشه – واسه همه آحاد جامعه – در این صورت دلیل رسیدگی اختصاصی موجود نیس، حضور امیرمؤمنان علی علیه السلام در محکمه نه فقط در طول تاریخ از احترام اون نکاست بلکه برگی زرین بر افتخارات مولای متقیان علی علیه السلامه. چیزی که مطلوب نظر عقلاء و اندیشمندان جوامعه وجود دادگاه خاص پزشکان واسه رسیدگی تخصصی به تخلفات و جرائم پزشکی و برگشت بقیه پرونده ها به محاکم مربوطه س و آنهم با رعایت سلسله مراتب قضاوت و کارکارشناسی .

در مرحله اول همه شکایات پزشکی باید به سازمان نظام پزشکی برگشت شه و سازمان باید جایگاه شورای حل اختلاف رو در دعاوی پزشکی پر کنه. در صورت نبود حصول توافق با نظریه کارشناسی نظام پزشکی و پزشکی قانونی و ختم مرحله رسیدگی در نظام پزشکی موضوع قابل طرح در دادگاه خاص پزشکان باشه. نظام پزشکی و دستگاه قضایی هم باید با آموزش پزشکان و حقوقدانانی مجرب و دنیا دیده موضوع رو تخصصی مورد بررسی و مداقه بذارن. این جایگاه که مثل شورای حل اختلاف عمل می کنه نمی تونه به وسیله افراد جوون و کم تجربه اداره شه.امیده با بازنگری در روند رسیدگی به تخلفات پزشکی، جایگاه، شأن و منزلت پزشکان، این سفید جامگان این پیام آوران سلامتی بیش ازپیش حفظ شه.

 

ومن الله التوفیق و علیه التکلان

دکتر مهدی خزعلی

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *