از دردهای رشد چه می‌دانید؟ | تغذیه سالم

مادرانی که تجربه بیشتری دارن، در این مواقع به کودکان شون می گن: "ناراحت نباش. اینا درد رشده."

واقعا این طوره؟

"درد رشد" پدیده ای جالبه، چون از یه دید دردی واقعیه، اما از طرف دیگه ربطی به رشد نداره.

دردهای دوران رشد دردهای رایجی هستن که بیشتر از همه در کودکان سه تا پنج ساله و ۸ تا ۱۲ ساله رخ میدن. این درد می تونه در اثر بازی کردن زیاد و شدید کودک به وجود بیاد و معمولا عضلات و نه مفاصل رو گرفتار می کنه.

از این دردهای رشدی نترسین

دردهای رشدی معمولا تا آخر سالای نوجوونی فروکش می کنن. تا اون هنگام می تونین با انجام کارایی ساده، درد شبونه کودک تون رو تخفیف بدین. دردهای رشد معمولا ناچیز هستن و به صورت دردهای مبهم نامشخص (بیشتر در بازوهای دستا یا ساق پاها) حس می شن.

این دردها واقعی هستن، اما به وجود اومده به وسیله رشد بدن کودک نیستن. روند رشد اونقدر تدریجیه که اگه هم دردی جسمی بخواد در گذر زندگی بوجود بیاد، باید با پیر شدن اتفاق بیفته. روند رشد حتی در دوره های شتاب گرفتن اون، درزمان ماه ها اتفاق می افته. خلاصه کلام این که رشد کردن اصلا دردناک نیس.

البته هممون در همه زمانا رشد می کنیم. پس به بیان دقیق تر دردهای رشد در هر سنی ممکنه اتفاق بیفتن (مثلا آرتریت یا ورم مفاصل رو میشه درد رشدی دوران سالمندی به حساب آورد).

دردهای رشد معمولا نه خطرناک هستن و نه مضر؛ اما عوضش یه تشخیص عامیانه راحت (هرچند کمی بی توجه) واسه رگ به رگ شدگیای ناچیز، فرسودگی عضلانی و عضلات دردناک هستن که بعضی وقتاکودکان پر جنب و جوش رو گرفتار می کنن. 

این دردها چه علامتی دارن؟

دردهای رشد بیشتر به صورت دردهایی مبهم و زق زق کننده در پاها، بیشتر در جلوی رانا، پشت ساق پاها یا پشت زانوها بروز می شن. معمولا هر دو پا درد میگیره و بعضی از کودکان ممکنه از درد شکم یا سردرد در بین دوره های درد رشد شکایت داشته باشن.

دردهای رشدی بیشتر در انتهای بعدظهر یا اول غروب بروز می کنن. بعضی وقتا درد کودک رو در میان شب بیدار می کنه.

کی باید پیش دکتر رفت؟

در بعضی موارد بهتره در مورد درد پای کودک تون با دکتر مشورت کنین، از جمله اگه درد این ویژگیا رو داشته باشه:

– همیشگی باشه و در طول روز ادامه پیدا کنه.

– به اندازه ای شدید باشه که کودک رو از فعالیت طبیعی بازدارد.

– درد در مفاصل متمرکز باشه، یا با یه جراحت همراه باشه ، یا با نشونه ها و علایم دیگری مانند تورم، قرمزی، حساسیت، تب، لنگیدن، دانه های پوستی، بی اشتهایی، ضعف و خستگی همراه شه.

دلیل و عوامل خطرساز دردهای رشدی

شاهدی وجود نداره که رشد کودک دردناک باشه، اما دویدن، بالا و پایین پریدن زیاد کودک ممکنه روی دستگاه عضلانی اسکلتی اون فشار بیاره.

درد عضلانی به وجود اومده به وسیله فعالیت بدنی زیادتر از اندازه در طول روز محتمل ترین دلیل اون چیزیه که دردهای رشد نامیده می شه.

دردهای رشد معمولا در فاصله سنین ۲ تا ۱۲ سالگی و در دخترها کمی بیشتر از پسرها دیده می شه.

دویدن و بالا و پایین پریدن زیاد در طول روز خطر درد پا رو در شب زیاد می کنه.

طرز تشخیص

دکتر واسه این که مطمئن شه درد کودک تون به دلیل مریضی جدی تری نیس، ممکنه این سوالات رو از شما سوال کنه:

درد در کجا اتفاق می افته؟ درد در موقع معینی از روز اتفاق می افته؟ درد چه مدت زمان میبره؟ درد کودک رو در شب بیدار می کنه یا مانع خوابیدن اون می شه؟ علایم دیگه مانند تورم، قرمزی، درد شکمی یا سردرد هم در کودک بروز می کنه؟ کودک تون تازگیا آسیب دیده؟ اندازه فعالیت کودک تون تازگیا زیاد شده؟ تازگیا فعالیت جسمی جدیدی رو شروع کرده؟

دکتر هم اینکه کودک تون رو معاینه می کنه و ممکنه سوالاتی در مورد بعضی از مریضی های خاص که علایم مشابهی دارن، مانند «نشانگان پاهای بی قرار» سوال کنه. این نشانگان با حس ناخوشایندی در پاها و تمایل غیرقابل کنترل واسه تکون دادن پاها واسه راحت شدن مشخص می شه. با احتمال خیلی کم ممکنه دکتر آزمایش خون، رادیوگرافی با اشعه ایکس و بقیه آزمون های تشخیصی رو واسه تعیین دلیل پادرد کودک تجویز کنه.

واسه درمان چیکار باید کرد؟

درمان اختصاصی و قاطعی واسه دردهای رشدی وجود نداره، اما شما می تونین با کارایی مانند ماساژ دادن پاهای کودک، درد اونو کم کنین.

از جمله درمانای خونگی که می تونین واسه کودک انجام بدین، اینا هستن:

* پای کودک رو ماساژ بدین: بعضی از کودکان با ماساژ ملایم پاها، احساس راحتی می کنن. یه سریای دیگه با در آغوش گرفتن و نوازش، آروم می شن.

* کشش پاهای کودک هم موثره: نواحی دردناک پا رو به آرومی تحت تمرین کششی بذارین. می تونین این کار رو به صورت یه عادت روزانه، در صبح ها و هنگام خواب انجام بدین.

* از کمپرس گرم استفاده کنین: گرما ممکنه به آرامش درد عضلات کمک کنه. روی ناحیه دردناک پا، کمپرس گرم بذارین. وقتی که کودک به خواب رفت، کمپرس گرم رو وردارین.

* با نظر دکتر، به اون داروی مسکن بدین: از داروهای مسکن عادی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن واسه آرامش درد کودک استفاده کنین، اما هیچ وقت از آسپیرین استفاده نکنین، چون احتمال ابتلای کودک به نشانگان رای (یه آسیب نادر مغزی خیلی بد که به مصرف آسپیرین در کودکان مربوطه) هست.

* و در آخر این که به کودک تون بگید که این دردهای رشد واسه همیشه ادامه نخوان یافت و با افزایش سن، خود به خود فروکش می کنن.

منابع :

– دکتر زهرا عباس پور تمیجانی – هفته نامه سلامت

– همشهری آنلاین

گردآورنده : نیره ولدخانی – سایت تبیان

واسه شرکت در بحثای انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا رو کلیک کنین.

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *