از دردهای نوروپاتی چگونه خلاص شویم | بیماری

محققان در گزارشی گفتن ژن درمانی غیر ویروسی با عنوان VM202در دو  مقدار خیلی کم دلیل بهبود قابل توجه دردهای  نوروپاتی میشه.

 نویسنده ارشداین مقاله میگه: درحال حاضرهیچ دارویی نمی تونه نوروپاتی رو برعکس کنه، هدف ما از انجام این تحقیقات ایجاد یه روش درمانیه. اگه بتونیم این روش رو بروی تعداد  بیشتری از بیماران انجام بدیم می تونیم نشون بدیم که این درمان یه پدیده واقعیه که نه فقط دلیل بهبود علایم مریضی می شه(درد ) بلکه  بطور واقعی کارکرد  اعصاب رو بهتر کنه.

به اقرار خیلی از مریضایی که بیشتر از بیست سال به مریضی دیابت گرفتار هستن پا برهنه راه رفتن بروی شنای ساحلی احساسی مثل راه رفتن بروی شیشه های شکسته رو واسه این  افراد تداعی  می کنه.

دراین تحقیق مشخص گردید درمان نوروپاتی دیابتی دردناک(PDN) با ژن درمانی غیرویروسی بنام  VM202دلیل بهبود دردهایی می شه که ماه ها دلیل ناراحتی این افراد  شده.

یافته های این تحقیق دو سوکور، پلاسبو کنترل دار که فاز دوم اون به اتمام رسیده درمجله هرساله Clinical and Translation Neurologyمنتشر گردید.

حالا هیچ درمانی واسه مریضی اعصاب محیطی که ۲۰ تا ۲۵ درصد از افراد گرفتار به دیابت با اون درگیر هستن، وجود نداره. مریضایی که به فرم شدید این مریضی گرفتار هستن با یه خراشیدگی کوچیک یا حتی لمسبسیار کوتاه درد شدیدی رو احساس  می کنن، بطوریکه فعالیتای روزانه این  افراد دچار مشکل شده و بشدت بر خواب و اخلاق اونا اثر منفی داره و کیفیت زندگیشون رو  کم می کنه.

به گفته دکتر Kesslerنویسنده ارشد این مقاله علایم  افرادیکه  این نوع درمان رو دریافت  کردن تا بیشتر از ۵۰ درصد کم شده و ً هیچ آسیب جانبی پس از این درمان در اونا بروز نکرده. این درمان نه فقط موجب بهبود درد این افراد شده بلکه توانایی اونا رو در درک تماس یا لمس بسیار نامحسوس بهتر کرده.

VM202شامل ژن عامل رشد هپاتوسیت انسانی یا HGFاست، فاکتورهای رشد یه جور پروتئین طبیعی در بدن هستن که بروی سلولها اثر می ذارن(در این مورد بروی سلولهای عصبی) و موجب حفظ زندگی، سلامت وعملکرد اونا می شن.

محققان فکر می کنن  واسه بررسی تاثیر این نوع درمان بروی بازسازی اعصاب آسیب دیده ومعکوس کردن نوروپاتی نیاز به تحقیقات بیشتری در آینده دارن. یکی از مریضایی که این درمان رو دریافت کرده پس از یکسال از درمان، هیچ کدوم از علایم قبلی نوروپاتی رو نداشته و امیدواره اثرات این درمان پایدار بوده و اون  واسه همیشه از علایم نوروپاتی رهایی یافته باشه.

در بیماران گرفتار به نوروپاتی  دیابتی دردناک، بطور عجیب مقدار قندخون بالاس و این مقدار قند دارای اثرات سمی بر بدن این افراده و موجب تخریب سلولهای عصبی می شه. این سلولهای آسیب دیده  پیامایی عجیب  ارسال  می کنن که دلیل احساس  درد می شه و معمولاً درد در اندامای تحتانی  و نوک انگشتان پا بیشتر از بقیه نقاط احساس می شه. این وضعیت می تونه به جراحت، زخمای طولانی پا و حتی قطع عضو برسه.

مسکنا و بعضی داروهای دیگه می تونن علایم این مریضی رو کم کنن اما این داروها  بیشتر  با مشکلات جانبی نامطلوبی همراه هستن.

دکتر  Drissاستادیار نورولوژی در بیمارستان Northwestern Memorialمیگه: ما با امید به اینکه این درمان موجب افزایش تولید موضعی عامل رشد هپاتوسیت شه و به بازسازی اعصاب و رشد عروق خونی جدید و در نتیجه کاهش درد کمک کنه.

هشتاد و چهار فرد گرفتار به نوروپاتی دردناک دراین تحقیق شرکت  داشتن، این افراد تو یه بازه وقتی  دو هفته ای دوبار به کلینیک درمانی مراجعه کرده و  یه سری تزریقات در ماهیچه های پشت ساق پا و پایین پاهای اونا صورت  می گرفت.

بعضی از این  افراد  تزریق پلاسبو  (نرمال سالین) دریافت می کردن و یه سریای دیگه یه دوز پایین از درمان ، در حالیکه  به بعضی از  بیماران دوز بالایی از درمان VM202تزریق گردید.

دکتر Drissمیگه: ما دریافتیم کاهش درد در مریضایی که دوز پائینی  از این درمان رو دریافت  کرده بودن بهتر از مریضایی بود که  دوز بالایی از اون یا پلاسبو رو دریافت  کردن. تنها آسیب جانبی، عکس العمل محل تزریق به درمان بود.

از بیماران خواسته شد تا درطی  ۹ ماه پس از درمان اندازه و شدت علایم و درد خود رو گزارش کنن. درسه ماه اول، مریضایی که دوز کمی دریافت کرده بودن کاهش زیادی در اندازه درد خود در مقایسه  با گروه پلاسبو رو اعلام کردن. این اثرات درماه ششم و در ماه  نهم پس از تزریق ادامه داشت. محققان درآینده نزدیک  فاز سوم این تحقیق رو بروی تعداد بیشتری  از بیماران شروع می کنن.

 به گفته پرفسور Kessler: هدف ما ایجاد درمانی واسه این مریضی ضعیف کننده س که نه فقط  علایم اونو برطرف کنه بلکه دلیل بهبود کارکرد اعصاب و برعکس کردن نوروپاتی شه.

منبع : diabetestma.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *