از درد های فانتوم چه می دانید؟ | بیماری

: از دردای فانتوم چه میدونید؟

: با در نظر گرفتن یه مطالعه جدید محققان می گن: الان راهی واسه پیدا کردن ورود به این مشکل و کاهش درد در اندامای خیالی وجود نداره. پزشکان عصب شناسی انگلستان اعلام کردن ممکنه این حالت اساسأ شامل منحرف کردن سیگنالای مغز باشه که در نتیجه از دست دادن عضو به دست میاد.

آدمایی که تحت جراحی قطع عضو قرار گرفتن بیشتر دچار درد یا حس درد در اندام دیگه می شن که پزشکان به اون تجربه درد فانتوم اندام می گن.

با در نظر گرفتن یه مطالعه جدید محققان می گن: الان راهی واسه پیدا کردن ورود به این مشکل و کاهش درد در اندامای خیالی وجود نداره. پزشکان عصب شناسی انگلستان اعلام کردن ممکنه این حالت اساسأ شامل منحرف کردن سیگنالای مغز باشه که در نتیجه از دست دادن عضو به دست میاد. محققان دانشگاه اوساکا در ژاپن هم اعلام کردن درد فانتوم در حدود نصف بیماران با یه اندام از دست داده و یا تماس سیستم عصبی با اندام از دست رفته اتفاق میفته. یه نظریه دیگه در این رابطه هست که میگه: مردم درد فانتوم رو تجربه می کنن چون بخشی از مغز که مسئول حس و حرکت دست و پا و بازوهاست(کورتکس حسی)، با از دست دادن یهویی یه اندام گیج می شه و ایجاد درد می کنه. مغز احساس نبود یکی بودن در بازخورد به حرکت درآوردن اندام رو می بینه و در جدیدترین پیام عمومی بدن دچار پریشونی و گیجی می شه. مغز در فرستادن سیگنالا و دریافت اونا دچار مشکل می شه که محققان امیدوارن با کار گذاشتم اندام مصنوعی بتونن به حل این مشکل کمک کنن. مشکل با داشتن یه عنصر مصنوعی اینه که وقتی فرد تلاش در کنترل دست رو داشته بشد مغز نمی تونه چیزی به اون بفرسته و مجبور به به کار گیری بقیه انداما می شه. کنترل اندام مصنوعی و احساس بازخورد مغز واسه دریافت با هم یکی بودن نداره که محققان واسه این کار تلاش دارن مغز رو آموزش بدن. این مطالعه این کار رو توسطیک بازی روباتیک انجام میده. این تیم تحقیقاتی با به کار گیری یه رابط مغز و ماشین واسه رمزگشایی فعالیت عصبی و عمل ذهنی لازم میخوان بگن که درد فانتوم دست مریض و سیگنالای یه اندام مصنوعی با هم در رابطه هستن. مریضایی که تلاش در کنترل دست مصنوعی با اراده به حرکات دست از بین رفته رو دارن عمومأ تجربه افزایش درد بیشتری رو هم دارن.

درد فانتوم در مریضایی که مغز اون هابه حرکت بازو با به کار گیری اشتباه مغز دستور میده، کم میشه. مثلا در بیماران از دست رفته دست چپ در صورتی دچار کاهش درد می شن که دست مصنوعی از راه سیگنالای عصبی مربوط به دست راست کار کنه. اونا امیدوار هستن که این تحقیق یه جانشین مناسب واسه آرامش درد این افراد و کنار گذاشتن مواد مخدر و مشکلات جانبی اون شه. چون خیلی از این افراد واسه خلاص شدن از درد به مواد مخدر روی میارن و یافته های اون در تحقیقات به طور زیادی بیشتر از مواد مخدر مثبت اعلام شده.

در این باره بیشتر بخونین: هر مسکن واسه کدوم دردا آرامش کننده س

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *