از دست خال های تیره پوست خود رها شوید | بیماری

در بیشتر افراد با افزایش سن، خالای تیره رنگی روی پوست مخصوصا در قسمتایی که در برابر تابش نور خورشید هستن مثل پشت دستا و صورت، ظاهر می شن.

در بعضی افراد بعد از بارداری یا در آسیبایی مثل گزیدن حشره، خراش پوست یا بریدن اون، این خالا بوجود میان.

اگه شما دارای خالای تیره ای روی پوست خود هستین، حتماً به یه متخصص پوست ماهر مراجعه کنین تا مطمئن شید، این خالا خطری واسه شما ندارن و می تونین اونا رو از بین ببرین.

اگه دوست ندارین این خالا دیده شن، می تونین با مراجعه به متخصص پوست و با به کار گیری راه مناسبی اونا رو از روی پوست خود وردارین.

اگه دکتر تشخیص داد که پوست شما مشکلی نداره، شاید یکی از روشای زیر رو واسه نابود کردن خالا استفاده کنه :

۱- سوزوندن خالا با لیزر یا الکترولیز

۲- فریز کردن اونا با نیتروژن مایع

۳- به کار گیری اسیدهای جور واجور تحت نظر دکتر

۴- پاک کردن اونا از سطح پوست

شما می تونین تحت نظر متخصص پوست از اسیدهای ضعیفی مثل اسید گلیکولیک (Glycolic acid) استفاده کنین که رنگدانهای پوست رو در محل خال از بین می برن، اما بعضی وقتا هم پوست رو تیره تر می کنن.

ولی اگه نوع پوست شما خوب نباشه، شاید دکتر یه کرم خاص به شما بده که این کرم مخلوطی از سه نوع کرم ( هیدروکوئینون ۴ درصد + یه نوع کرم ضد آفتاب + تری تینوئین ۵ درصد ) است که از هر کدوم ۳۰ گرم در این مخلوط هست.

از این سه کرم ، دو نوع اول رو بدون تجویز دکتر می تونین جفت و جور کنین، ولی " تری تینوئین " رو باید دکتر تجویز کنه و با اسید گلیکولیک، هیدروکوئینون و ضد آفتاب باید مصرف شه.

اگه واسه چند ماه از این سه کرم ( که در ترکیب بالا گفته شد ) دو بار در روز استفاده کنین، خالای قهوه ای پوست شما کمرنگ می شن و بعد از یه مدت از بین میرن.

بازم یاد بیاری می کنم که همه این روش ها باید تحت نظر دکتر متخصص پوست انجام شه و از استفاده خود سرانه اونا باید دوری شه.

مترجم : ولدخانی – کارشناس تغذیه تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *