از دست دادن بینایی با لنزهای زیبایی | بیماری

: از دست دادن بینایی با لنزهای زیبایی

: واسه یه شب میهمانی رفتن بینایی تون رو به خطر نندازین و اونو در برابر عفونتای جور واجور و یا خراشیدگی با لنز قرار ندین بعضی لنزهای طبی به وسیله دکتر تجویز می شن که مورد اطمینان و مجاز هستن و در مراکز معتبر به فروش می رسن، اما بعضی لنزهای زیبایی که در لوازم آرایشیا پیدا می شن بدون تایید پزشکی هستن و فروش زیادی هم دارن می تونن خطرات جبران ناپذیری واسه بینایی مصرف کنندگان به همراه داشته باشن .

همه کسائی که از لنز استفاده می کنن، به خصوص کسائی که تازه به کار گیری اونو شروع کردن، سوالات زیادی در مورد چگونگی ضدعفونی کردن لنز، محلولای مخصوص شست وشوی لنز، چگونگی شست وشوی لنز و … دارن که شک نداشته باشین دونستن جواب همه این سوالات به طور کامل لازمه چون پای سلامت چشم ها در میونه.

خیلی با احتمال خیلی کم ممکنه پیش بیاد که لنز از روی قرنیه سُر خورده و روی سفیدی چشم قرار گیرد و حسابی باعث آزار و اذیت تون شه! واسه این که لنز رو به طور کامل روی قرنیه بذارین باید اول از همه پلکای تون رو ببندین و خیلی آروم روی پلک رو ماساژ داد و لنز رو از روی پلک به سمت جای اصلی خود هدایت کنین. راه دیگه اون هستش که درحالی که چشم بازه،  با به کار گیری فشار انگشت روی گوشه پلک بالایی یا پایینی لنز رو به سمت مرکز چشم هدایت کنین.ممتدها خطرناکند!

اگه سخت تونه هر شب قبل از خواب لنزتون رو از چشم خارج کرده و دوباره صبح اونا رو در چشما بذارین، می تونین با مشورت چشم دکتر از لنزهای تماسی ممتد استفاده کنین که در زمان خواب هم قابل استفاده هستن. این لنزهای ممتد اکسیژن بیشتری به قرنیه می رسونن و بیشتر اونا تا ۷ روز قابل استفاده ان و بعد از ۷ روز دور انداخته می شن البته لنزهای ۳۰ روزه هم وجود دارن.

اما کلا لنزهای ممتد که در شب هم استفاده می شن خطر عفونت بیشتری نسبت به لنزهای روزانه دارن چون مواد آلوده و خطرناکی که از راه انگشتان، پلک یا محلولای لنز وارد چشم می شن زیر لنز تماسی تجمع می کنن و در شب بهتر رشد کرده و شانس عفونت قرنیه رو زیاد می کنن البته لنزهای ۳۰ روزه یا ۷ روزه قابل تعویض چون نیاز به محلول لنز ندارن اندازه ورود مواد آلوده به چشم رو کاهش داده و خیلی شانس عفونت رو بالا نمی برن.

واسه کاهش خطر عفونت در لنزهای تماسی ممتد میشه همیشه لنز رو استفاده نکرد. مثلا فقط در چرتای بین روز یا در زمان تعطیلات هنگام خواب استفاده شده و مواقع دیگه هنگام خواب درآورده شن.بهترین فرمول شست وشو

واسه شستن لنزهای چشمی نرم باید فوت و فنش رو درست انجام بدین تا هم لنزها تمیز شن و هم آسیب نببینند. واسه این کار دستای تون رو به طور کامل بشورید تا کثیفی و جرمای آلوده رو به چشم و لنزها منتقل نکنین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین از صابونای مرطوب کننده استفاده نکنین که واسه لنز شما خوب نیستن. دستای تون رو هم با هوله ای خشک کنین که پرز نداشته باشه.

حالا می تونین لنز یه چشم رو خارج کرده، اونو با محلول مخصوص تمیز کنین تا مواد آرایشی شسته شه. بعضی محلولا نیاز به سائیدن لنز دارن ولی یه سریای دیگه فقط با ریختن محلول روی لنز تموم رسوبات رو پاک می کنن. دوباره لنز رو بشوئید. حالا لنزها رو در جا لنزی تمیز بذارین و اونو با محلول مناسب و محلول ضدعفونی کننده پر کنین. تموم این مراحل رو واسه لنز چشم مقابل انجام بدین. مراقب لنزهای پشت و رو شده باشین

بعضی وقتا ممکنه به اشتباه لنز رو پشت و رو داخل چشم بذارین و باعث آسیب به مویرگای داخل چشم شید. اما واسه این که مطمئن شید لنزتون رو پشت و رو در چشم نمی ذارین، اون رو روی انگشت در مقابل چشمون تون بذارین. اگه برابر شکل زیر لنز شکل U داشته باشه پشت و رو نیس اما اگه لبه های U به خارج کشیده شده و لبه ها کمی حالت تیز داشته باشه یعنی لنزتون پشت و روه.

راه دیگه اینه که مثل شکل لنزها رو بین انگشت بگیره،  اگه لبه لنزها مثل شکل سمت چپ به سمت هم مایل شن یعنی لنز درسته ولی اگه ازهم فاصله بگیرن به سمت هم نیایند یعنی لنز پشت و روه و باید اصلاح شه.


منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *