از دست دادن حس بویایی | بیماری

یه متخصص گوش و حلق و بینی گفت: مریضی های انسداد بینی، عفونت های دستگاه فوقانی تنفسی، ضربه به سر و بینی، مریضی های عصبی و افزایش سن از دلیلای بروز آنوسمیه.

دکتر پدرام برقعی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با ایسنا، در مورد از دست دادن حس بویایی گفت: از دست دادن حس بویایی با نام علمی " آنوسمی " که به اون کربویی می می گن، یکی از شایع ترین مریضی ها مخصوصا در افراد مُسنه؛ طوری که ۲ تا ۱۰ درصد مردم رو درگیر می کنه اما در جوامعی که از سطح فرهنگی بالاتری بهره مند هستن، گسترش کمتری داره.

ایشون با توضیح دادن این موضوع که این مریضی در مردان شایع تر از زنونه، گفت: ۲۰۰ عامل در بروز آنوسمی دخالت دارن که شایع ترین دلیل کربویی، مریضی انسدادی بینیه.

دکتر برقعی گفت: به صورت میانگین در حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد دلیل بروز آنوسمی، مریضی های انسدادی بینیه که شایع ترین اون پولیپ های بینی، آلرژی، تورم مخاط بینی و ایجاد تومورهاییه که باعث انسداد می شن.

ایشون اضافه کرد: بسته شدن بینی به خاطر این موجب بروز آنوسمی می شه که هوا به قسمت های فوقانی این عضو از بدن که پیاز بویایی در اون واقع شده، نمی رسد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در بیشتر موارد که کربویی به دلیل مریضی های انسدادی بینی بروز می کنه با رفع دلیل برگشت حس بویایی ممکن است.

شایع ترین دلیل کربویی، مریضی انسدادی بینیه

این متخصص گوش و حق و بینی در ادامه با بیان سایرعلل ایجاد کربویی گفت: مریضی های عفونی دستگاه فوقانی تنفسی به دلیل تورم موجب انسداد بینی و به دنبال اون بروز آنوسمی می شن. این عفونت ها چه ویروسی و چه باکتریال می تونن باعث درگیر شدن پیاز بویایی و فلج کردن عصب بویایی شده و موجب بروز آنوسمی شن.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با توضیح دادن این موضوع که، کربویی به دلیل عفونت دستگاه فوقانی تنفسی با رفع دلیل حس بویایی فرد، بازسازی می شه، گفت: فقط در ۱۵ تا ۲۰ درصد عفونت ها به دلیل ویروسی، حس بویایی برگشت پذیر نیس.

دکتر برقعی ادامه داد: این برگشت ناپذیری در زنان بیش تر از مردونه و زنائی که در سن ۵۰ تا ۷۰ سالگی قرار دارن بیشتر در برابر دچار شدن به کربویی هستن.

این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان سومین دلیل ایجاد آنوسمی گفت: بالا رفتن سن یکی از عوامل خطر بروز کربوییه؛ طوری که نصف جمعیت افراد ۶۵ تا ۸۵ سال به کربویی گرفتار می شن.

ایشون گفت: تروما به سر هم از عوامل مطرح در بروز آنوسمیه. در بعضی مواقع حتی خود فرد هم متوجه ضربه نمی شه اما ممکنه ۳ تا ۵ درصد افراد، دچار آنوسمی شن. این آمار در کودکان به ۱ تا ۳ درصد کاهش نشون می دهد.

نصف جمعیت افراد ۶۵ تا ۸۵ سال به کربویی گرفتار می شن

دکتر برقعی ادامه داد: بعضی مریضی ها که سیستم عصبی افراد رو درگیر می کنن و شایع ترین اون پارکینسون است از دلیلای بروز آنوسمی هستن.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: درصد کمی از مبتلایان به آنوسمی بدون وجود هیچ نوع دلیلی به این مریضی دچار شده ان که آمارها نشون می دهد ۲ تا ۳ درصد افراد بدون دلیل به آنوسمی دچار شده ان.

ایشون اضافه کرد: تومورهای تخریبی که کف مغز و سقف بینی رو درگیر می کنن هم می تونن در بروز آنوسمی موثر باشن.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به غیر از آنوسمی هایی که به دلیل انسداد بینی و عفونت مجاری تنفسی فوقانی بروز می کنه در بقیه موارد حس بویایی برگشت پذیر نیس.

ایشون گفت: آدمایی که در حس بویایی خود دچار ضعف هستن باید خیلی سریع به دکتر مراجعه کنن؛ چون که در صورت تشخیص به موقع، درمان سریع تر و موفق تر هستش و به کمک داروها می توان عصب بویایی رو بازسازی کرد.

دکتر برقعی در آخر گفت: درمان دارویی در مریضایی که به دلیل ویروسی دچار عفونت تنفسی شده باشن استفاده می شه و جراحی واسه نابود کردن انحراف و پولیپ و برداشتن تومور کاربرد داره.

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *