از دست دادن شنوایی در کودکان | بیماری

از دست دادن شنوایی یه بیماریه که در اون توانایی افراد در شنیدن صدا کم میشه . از دست دادن  شنوایی می تونه  وجود دائم و یا موقت داشته  باشه.  کاهش شنوایی دائمی  بیشتر به  به دلیل  مشکل در قسمت داخلی گوش (به نام حلزون گوش)است ، از دست دادن شنوایی موقت می تونه با در نظر گرفتن هر گونه مشکل در راه صدا  به گوش داخلی با دکتر متخصص درمان می شه. حالا می خوایم  درباره از دست دادن شنوایی در کودکان مباحثی رو به طور خلاصه بگیم:

 کاهش شنوایی در کودکان  به دلایل جور واجور اتفاق می افته.  ممکنه کودک مادرزادی ناشنوا و یا به دلیل بعضی از عوامل ژنتیکی، بیماریای عفونی مانند سرخجه در مادران باردار، و یا در مورد سندرم به دنیا اومده باشه. هم اینکه می تونه در نوزادان  بعد از تولد به دلیل زردی نوزاد رخ  دهد.

 در مورد کودکان، بهترین روش واسه تشخیص کاهش شنوایی در اولین مرحله اینه که غربالگری شنوایی نوزادان در وقتی که نوزاد هنوز در بیمارستانه  (با به کار گیری OTO وسیله انتشار آکوستیک) انجام شه. خیلی از بیمارستانای  برنامه های غربالگری شنوایی نوزادان،رو اجرا میکنن. این روند فقط چند دقیقه زمان میبره و بسیار قابل اعتماده. در صورت مشکل در آزمون غربالگری، نوزاد  واسه یه آزمایش دقیق  که از راه شنوایی آزمون جواب ساقه مغز (ABR) انجام می شه فرستاده میشه. علائم از دست دادن شنوایی در کودکان ممکنه  عکس العمل کم یه کودک به رابطه با  پدر و مادر، تاخیر در رشد گفتار و زبون (مثلا، کودک ممکنه یه کلمه مانند ماما، بابا در سن یه سالگی نگه)، و یا بی تفاوتی کودک به سمت صداهای محیطی.

کی تست  از دست دادن شنوایی رو انجام می ده ؟ شنوایی شناس متخصص شنواییه  که   مشکلات و توانبخشی گفتار و شنوایی رو تشخیص می ده . همه شکلای جور واجور  ارزیابیای مانند ادیومتری، تمپانومتری، انتشار آکوستیک وآزمونهای مربوط به اون   کلینیکای مراقبتای شنوایی  انجام میشه. شنوایی شناس نه فقط  شنوایی رو آزمایش میکنه، بلکه افزون برآن روند توانبخشی و انتخاب راه حلای شنوایی رو انجام می ده.

">تست شنوایی در کودکان ممکنه  همراه با خیلی از فعالیتای بازی مشاهده جواب و به دست آوردن اطلاعات دقیق از نوع و درجه از دست دادن شنوایی کودک باشه

شکلای جور واجور کاهش شنوایی. از دست دادن شنوایی میشه بطور گسترده در ۳ نوع طبقه بندی شه

رسانا (به دلیل مشکل در گوش خارجی و میانی)، حسی (به دلیل مشکل در گوش داخلی یا حلزونی) و مخلوط (هر دو رسانا و اجزای حسی عصبی).

کاهش شنوایی هدایتی ممکنه به دلیل انسداد (مانند یه جسم خارجی در کانال گوش)، یا سوراخ شدن پرده گوش، و عفونت گوش خارجی و میانی منجر شه. از دست دادن شنوایی از این نوع از درمانای پزشکی بیشتر قابل درمانه.

کاهش شنوایی حسی عصبی معمولا در طبیعت دائم به دلیل مشکل در حلزون گوش و عصب وصل به اون هستش. این نوع  از دست دادن شنوایی میشه با به کار گیری تقویت از راه به کار گیری وسایل کمک شنوایی درمان  شه. در موارد خاص  درجات کاهش شنوایی بدون بهره مندی از سمعک  بر گوش کودک  کاشت حلزون شنوائی انجام میشه

 کودک حتی با از دست دادن شنوایی ناچیز  صداهای محیطی مانند غوغای پرندگان،صدای تلفن  در مکانای پرسر و صدا مانند مدارس و تجمعات این صداها رو نمی شنوهکودک ممکنه ک از شما بخواد که صدای رادیو و یا تلویزیون رو ازیادتر از حد عادی بلند کنین .کودکی که کاهش شنوایی شدید داره باید با لب خوانی با اون حرف بزنیم . کودک با درجه  ناشنوایی عمیق  فقط گاه به گاه ممکنه صداهای بلند محیطی مانند رعد و برق، فرود هواپیما و یا بوق کامیون  رو بشنوه.

اثر از دست دادن شنوایی در رشد کودک  موثره. شنوایی طبیعی واسه رشد طبیعی گفتار و زبون  کودک هم تاثیر گذاره. هر گونه مشکل در شنوایی ممکنه در رشد زبون تاخیر بوجود آورد. هم اینکه در آموزش اجتماعی، عاطفی،  و روانی کودک تاثیر میذاره. کودک ممکنه مثل همسالان خودنباشد پس باید واسه پیشرفت درسهایش به اون کمک کنین

 

چیجوری روشای توانبخشی کار می کنن. توانبخشی از دست دادن شنوایی می تونه از راه به کار گیری دستگاه های مانند سمعک، دستگاه های گوشای کمکی مانند کلیپ FM / تلفن / مینی میکروفون و یا دستگاه های قابل کاشت جراحی از جمله کاشت حلزون گوش، سمعک،  و ایمپلنتای گوش میانی انجام می شه. سمعک  از جمله دستگاه های خارجی، که هیچ نیاز به جراحی نداره.  فناوری شنیدن تقریبا در شکل نامریی هم  هست   تلفنای موبایل  دارای تقویت کننده هایی هستن  که  بر مشکل شنوایی کمک زیاد میکنن.  کودک هم اینکه به  جلسات درمانی  زیادی واسه   آشنایی با صداها ، با به کار گیری سمعک نیاز دارن.

شما به عنوان پدر و مادر  چه کاری انجام می دید؟ به عنوان یه پدر، مادر، شما یه نقش حیاتی در آینده بچه خود بازی کنین.  اگه نسبت  از دست دادن شنوایی  کودک شک دارین با مشاهدات  رفتار بچه میتوانیدآن رو تشخیص بدین. نگاه کردن به مشکلات مدرسه / خونه، مشکلات در شنوایی یا کم پاسخی نسبت به صداهای پشت سر،  صدای بلند و، گفتار مبهم، و یا نبود جواب به تلفنای همراه و یا نشنیدن زنگ تلفن، صدای خش خش و یا دیگه صداهای بوجود اومده مانند صدای توپ به ناشنوایی یا کم شنوایی کودک پی ببرین

اگه شما هر کدوم از این رفتارها رو مشاهده کردین، باید به  شنوایی شناس  مراجعه و جزئیات مشاهدات رو توضیح بدین . اگه از دست دادن شنوایی ایجاد شه، توانبخشی فوری و مناسب باید انجام شه . شنوایی شناس هم اگه کودک نیاز به هر گونه درمانی دیگه مانند گفتاردرمانی و تربیت شنوایی  داشته باشه پیشنهاد می کنه.

یادتون باشه، تشخیص خیلی زود و توانبخشی از دست دادن شنوایی این شانس رو به کودک می ده که به زندگی عادی برگرده

منبع- اختصاصی http://www.hidoctor.ir

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *