از دست دادن طعم و مزه | بیماری

: از دست دادن طعم، مزه و بوی می تونه تاثیر زیادی در کیفیت زندگی داشته باشن و بیشتر منتهی به کاهش اشتها و سوء تغذیه می شه و بعضی وقتا به افسردگی کمک می کنه هم اینکه ممکنه شما رو دچار وسوسه به به کار گیری نمک یا شکر زیادتر از اندازه در مواد غذایی به خاطر افزایش طعم و مزه کنه که می تونه یه مشکل واسه افراد دارای فشار خون بالا یا دیابت باشه. پس لازمه که دلیل مشکل تعیین شه تا درمان مناسب انجام شه چون از دست دادن حس چشایی یه اثر منفی بر سلامت و کیفیت کلی زندگی داره.

تقریبا ۱۵٪ از بزرگسالان یه مشکل با طعم و یا بوی غذا دارن بیشتر از ۲۰۰،۰۰۰ نفر در هر سال واسه ناتوانی در طعم و یا بوی غذا کمکای پزشکی می گیرن. با این حال، شما ممکنه تعجب کنه که به چه دلیل این مشکل اتفاق افتاده و چیجوری میشه شما رو به عقب ( به حالت عادی ) بر گردونه و واسه مقابله با از دست دادن طعم و مزه غذا چیکار می تونین انجام بدین. از دست دادن طعم و مزه علائم شایع مریضی ریفلاکس ( GERD )، عفونت غدد بزاقی، سینوزیت، بهداشت ضعیف دهن و دندون و یا حتی بعضی از داروها هستش. اصطلاح پزشکی واسه از دست دادن کامل طعم و مزه ageusiaه. از دست دادن بخشی از طعم و مزه که به نام dysgeusiaه سوزش سر دل یا رفلاکس معده یه دلیل شایع از دست دادن طعم و مزه س. برگشت اسید معده به دهن دلیل تولید طعم و مزه اسید یا فلز در دهن می شه. از دست دادن طعم و مزه می تونه بسیار ناراحت کننده باشه چون ممکنه بعضی از مسائل مربوط به سلامت رو در دراز مدت مطرح کنه.
چه عواملی باعث از دست دادن طعم غذا می شن؟
چه علائم دیگری ممکنه همراه با از دست دادن طعم و مزه باشه؟
علائم که ممکنه نشون دهنده یه مریضی جدی باشه
بعضی از دلیلای شایع از دست دادن طعم و مزه ممکنه شامل:
علل شایع از دست دادن طعم و مزه
علل جدی یا تهدید کننده زندگی از دست دادن طعم و مزه
از دست دادن طعم درمان می شه؟
چه هنگام باید به دکتر مراجعه کنین
مشکلات بالقوه از دست دادن طعم و مزه چیه؟

چه عواملی باعث از دست دادن طعم غذا می شن؟

از دست دادن طعم و مزه بسته به دلیل اون می تونه موقت یا دائم باشه. دلایل بسیاری واسه از دست دادن طعم و مزه هست داروها و مریضی باعث از دست دادن طعم و مزه می شه. وقتی انتقال احساس طعم به مغز قطع شه و یا تفسیر احساس طعمای مغز دچار مشکل شه از دست دادن طعم و مزه اتفاق می افته.

چه علائم دیگری ممکنه همراه با از دست دادن طعم و مزه باشه؟

از دست دادن طعم و مزه ممکنه با بقیه علائم مؤثر بر دستگاه گوارش از جمله ( درد شکم، نفخ، سرفه، سوزش سر دل و سوء هاضمه ) همراه باشه.
از دست دادن طعم و مزه ممکنه باعلائم مربوط به بیماریای غدد بزاقی از جمله ( کاهش توانایی در باز کردن دهن، خشکی دهن، تب، درد در صورت یا دهن، قرمزی زیاد در کنار صورت یا بالای گردن، گلو درد، ورم صورت یا گردن ) همراه باشه.
از دست دادن طعم و مزه ممکنه باعلائم مربوط به بینی و سینوس از جمله ( تب، سردرد، درد، حساسیت به لمس، تورم و فشار ( دور و بر چشما، گونه ها، بینی یا پیشونی )، ترشح پشت حلق، گلو درد، گرفتگی بینی یا احتقان بینی ) همراه باشه.
از دست دادن طعم و مزه ممکنه با علائم مربوط به کمبود مواد مغذی از جمله ( ناخنای شکننده، اسهال، خستگی، ریزش مو، از دست دادن اشتها، راش و تغییرات زبون ) همراه باشه.

علائم که ممکنه نشون دهنده یه مریضی جدی باشه

در بعضی موارد، از دست دادن طعم و مزه ممکنه با علائم دیگری همراه باشه که نشون از یه مریضی جدیه که باید فوراً با مرکز اورژانس تماس بگیرین این علائم عبارت از ( تغییرات در بینایی و یا صحبت کردن، تب بالا ( بالاتر از ۱۰۱ درجه فارنهایت )، بی حسی تو یه طرف بدن، ضعف تو یه طرف بدن ) هستش.

بعضی از دلیلای شایع از دست دادن طعم و مزه ممکنه شامل:

داروها – داروها مانند آنتی بیوتیکا، آنتی هیستامین ها و آنزیم کنترل کننده های تبدیل کننده آنژیوتانسین( ACE ) باعث طعم بد در دهن یا از دست دادن طعم و مزه می شه طعم تلخ یا شور در دهن واسه یه مدت که به اون dysgeusia می گن و معمولا افراد سن بالا رو تحت تاثیر قرار میده این اتفاق به دلیل داروها و مشکلات بهداشتی دهن و دندون میفته.
تابش اشعه به سر و گردن – آدمایی که تابش در در منطقه دور و بر بینی و دهن داشتن از بوی به وجود اومده به وسیله مشکلات جانبی و از دست دادن حس چشایی رنج می برن مردم مسنی که حنجره یا جعبه صدا رو از دست میدن از ناتوانی در حس بو یا طعم هر چیزی رنج می برن.
مواد شیمیایی خاص – وقتی افراد در برابر بعضی از حشره کش ها یا حلالا قرار می گیرن اونا می تونن از دست دادن طعم و مزه غذا رو تجربه کنن گرفتن کمکای پزشکی در این شرایط لازمه.
سیگار کشیدن – توتون و تنباکو عادی ترین شکل از آلودگی قرار گرفتن در برابر مواد شیمیاییه. هم اینکه گزارش شده که وقتی که افراد سیگاری سیگار رو ترک می کنه اونا احساس بهتری از طعم و مزه پیدا می کنن.
عملیات خاص و آسیب – جراحی گوش، گلو و دندون می تونه دلیل از دست دادن طعم و مزه شه به خصوص خارج کردن دندون عقل یا عمل جراحی گوش میانی می تونه به از دست دادن طعم و مزه منجر شه بعضی وقتا، آسیب به سر می تونه دلیل از دست دادن طعم و مزه می شه.
عفونتای خاص-  عفونت گوش و عفونت زبون هم می تونه از دست دادن طعم و مزه رو جفت و جور کنه عفونتای تنفسی یا گوش میانی مانند آنفولانزا می تونه منتهی به مشکلات طعم شه عفونتای به وجود اومده به وسیله قارچا، مانند برفک دهن، مخمر، کاندیدیازیس و گلوسیتا می تونه دلیل از دست دادن طعم و مزه شه.
پیری و یا ناتوانی در بو – نابودی آهسته در اعصاب که کنترل حس چشایی و بویایی با افزایش سن کم میشه این باعث کاهش احساس چشایی در افراد سن بالا تر می شه حس بویایی مادرزادی یه بیماریه که در اون مردم با نبود توانایی در حس بویایی به دنیا میان و این باعث از دست دادن طعم و مزه در آینده می شه.

علل شایع از دست دادن طعم و مزه

مریضی ریفلاکس معده و مری ( GERD )
عفونت و یا آبسه دهن  
بهداشت ضعیف دهن و دندون
پرتو درمانی
عفونت غدد بزاقی
عفونت سینوس
سندرم شوگرن ( یه مشکل خود ایمنیه که با خشکی دهن و چشما )  همراه س
به کار گیری توتون و تنباکو
Glossitis یه بیماریه که در اون زبون متورم و تغییر رنگ  میده
کاندیدیاز دهن و دندون ( عفونت در غشای مخاطی دهن )
کمبود ویتامین B12
کمبود روی
مریضی فراموشی
مریضی پارکینسون

علل جدی یا تهدید کننده زندگی از دست دادن طعم و مزه

در بعضی موارد، از دست دادن طعم و مزه ممکنه نشونه ای از یه مریضی جدی یا تهدید کننده زندگی باشه که باید فوراً آزمایش انجام بشه این علل عبارتند از:
تومور مغز
ضربه به سر
سرطان دهن
سکته مغزی
حمله ایسکمی گذرا ( علائم مانند سکته مغزی که به طور موقت که ممکنه یه علامت اخطار دهنده از یه سکته مغزی نزدیک الوقوع باشه )

از دست دادن طعم درمان می شه؟

تشخیص واسه از دست دادن طعم و مزه باید به وسیله متخصص گوش وحلق پس از تشخیص دلیل انجام شه. وقتی که دلیل زمینه ای درمان و یا حل و فصل می شه حس چشایی رو به حالت عادی برمیگرده. اگه شما آلرژیا دارین حس چشایی پس از درمان بیماریای تنفسی برطرف می شه. اگه مشکل به دلیل مصرف داروهای خاص باشه توقف یا تغییر دارو هم مشکل رو حل می کنه. با این حال، دارو باید تنها پس از تایید دکتر قطع شه. بهداشت دهن و دندون واسه داشتن درک خوبی از حس طعم و مزه خیلی با اهمیته.
اگه حس چشایی رو نمیشه برگرداند شما ممکنه واسه تغییرات در رژیم غذایی که دلیل طعم بهتر و اشتها آور شه با یه دکتر ملاقات داشته باشین.

چه هنگام باید به دکتر مراجعه کنین

وقتی که از دست دادن طعم و مزه به مدت زمان طولانی و یا علائم دیگری همراه با از دست دادن طعم و مزه هست باید با دکتر مشورت کنین اگه دلیل مشکل زمینه ایه دکتر داروها رو دوبارهً تنظیم کرده تا مشکلات جانبی از بین بره. و واسه تشخیص مریضی شما سوالاتی مربوط به از دست دادن طعم و مزه  از شما می پرسد. :
چه مدت طعم و مزه رو از دست دادین ؟
چه دارو استفاده می کنین؟
چه علائم دیگری دارین؟
آخرین بار کی به یه دندانپزشک مراجعه کردین؟
شما سیگار می کشید؟

مشکلات بالقوه از دست دادن طعم و مزه چیه؟

از اونجا که از دست دادن طعم و مزه می تونه به دلیل بیماریای جدی باشه پس شکست به دنبال درمان می تونه به مشکلات جدی و آسیب دائمی منجر شه وقتی که دلیل زمینه ای تشخیص داده می شه مهمه که واسه کاهش مشکلات طرح و برنامه ای داشته باشین مشکلات طعم و مزه بد عبارتند از:
کم شدن آب بدن
از دست دادن زیادتر از اندازه وزن
سوء تغذیه
فلج
گسترش سرطان
گسترش عفونت

مطالب در رابطه

  • نداشتن حس بویایی از کودکی

 

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *