از دست دادن موها پس از رژیم گرفتن | بیماری

: از دست دادن موها پس از رژیم گرفتن

می دونستین یکی از مهمترین علل ریزش مو تغذیه نامناسبه و بعضی وقتا اوقت پس از یه دوره رژیم غذایی سخت و غیر قابل تحمل موها شروع به ریزش می کنن با چه روشی میشه این مشکل رو درمان کرد

حتما تجربه کرده یا دیدین آدمایی رو که با کمی بدغذایی یا گرفتن رژیم های غیراصولی لاغری به سرعت دچار ریزش مو شده و راهی مطب کارشناسان پوست می شن.

از اونجایی که رسیدن موادمغذی جور واجور از جمله آهن، روی، بیوتین، پروتئین و… از جمله ضرورتای داشتن موی سالم است و هر نوع کمبودی زمینه ریزش اونا رو در درازمدت همراه داره، معرفی موادغذایی ای که مصرف مرتبشان موادمغذی لازم رو واسه موها جفت و جور می کنه:

روی و آهن
آهن و روی از جمله موادمعدنی ای هستن که کمبودشان زمینه بروز ریزش مو رو جفت و جور می کنه. در خیلی از موارد در کم خونی به وجود اومده به وسیله فقر آهن آدما به دنبال خشکی موها، دچار ریزش مو می شن. به خاطر همین مصرف مرتب منابع غذایی این ۲ ماده معدنی که گوشت قرمز انتخاب اول واسه دریافت هر دوی اوناس (دست کم ۲ بار در هفته) پیشنهاد می شه، اما به غیر از گوشت قرمز شما می تونین با خوردن جگر، تخم مرغ، عدس، آهن و با خوردن شکلای جور واجور گوشت پرندگان (به خصوص سینه مرغ)، شیر و پنیر کم چرب هم روی کافی دریافت کنین.

پروتئین

پروتئین از جمله بزرگ مغذی هاییه که در ساختمون مو شرکت می کنه و در صورت دریافت کم اش زمینه بروز ریزش مو جفت و جور می شه. کلا، در رژیمایی که موادغذایی پرپروتئین کمتر وجود دارن، نازک شدن تارهای مو و ریزش اونا از علائم کمبود حساب می شه. از این رو، دریافت دست کم ۴۵ گرم پروتئین واسه بزرگسالان از منابع غذایی مانند شکلای جور واجور گوشت، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات (به خصوص لوبیا و نخود) و مغزهای خام می تونه تامین کننده مقدار قابل توجه ای از این ماده مغذی باشه.

ویتامین D

از اونجا که این ویتامین در رشد مو تاثیر گذاره، دریافت روزانه اش واسه پیشگیری از بروز ریزش مو پیشنهاد می شه. البته منابع غذایی اون کم و بهترین منبع اون نور آفتابه طوری که پیشنهاد می شه آدما به مدت ۱۰ دقیقه بازوها، دستا، پاها و ساق هاشون رو ۲ تا ۳ بار در هفته در برابر نور محسوس آفتاب بذارن، اما موادغذایی غنی شده با این ویتامین مانند شیر و آبمیوه و حتی زرده تخم مرغ هم تا حدودی می تونن تامین کننده ویتامین D لازم بدن باشن.

امگا۳

این اسیدچرب لازم که بیشتر در دانه های روغنی و ماهیایی مانند سالمون و ساردین پیدا میشه به حفظ رطوبت موها کمک و از خشک شدن و ریزش اونا جلوگیری می کنه. پس پیشنهاد می شه دست کم ۲ بار در هفته این ماهی رو در برنامه غذایی روزانه تون بذارین. البته بهتره با فر پخته و با روغن زیتون مزه دار شن.

بیوتین

بیوتین از جمله ویتامینای گروه B هستش که به مقدار زیادی در زرده تخم مرغ پیدا میشه. این ویتامین محلول در آب واسه رشد موها لازمه. پیشنهاد می شه منابع غذایی اون مانند جگر، قارچ، بادام زمینی و شیر در برنامه غذایی آدمایی که در برابر کمبود این ماده مغذی هستن، گذاشته شه.
منبع: سلامتیران

منبع : دکتر سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *