ارتباط ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

تعدیلات سنواتی:

تعدیلات سنواتی، تعدیلات با اهمیتی می باشد که به سنوات قبل مربوط می­گردد و از تغییر در رویه­ی حسابداری یا اصلاح اشتباه ناشی می­گردد. مقصود از رویه­ی حسابداری تمام آن چیزی می باشد که در اقدام پذیرفته شده­ی عموم می­باشد، مانند روش­های مورد بهره گیری نظیر میانگین و فایفو در مورد موجودی کالا. موضوع قابل بحث در ارتباط با تغییر در رویه­های حسابداری این می باشد که این تغییرات به چه نحوی بایستی گزارش گردد تا قابلیت مقایسه­ی صورت­های مالی حفظ گردد.

استاندارد حسابداری بین­المللی شماره 8 و استاندارد حسابداری شماره 6 ایران، دو استانداردی هستند که به این موضوع پرداخته­اند. در هر دو استاندارد ذکر گردیده می باشد که چنانچه در رویه­ی حسابداری تغییری صورت گیرد، ارقام مربوط به سال جاری، بر مبنای رویه­ی جدید منعکس و ارقام مقایسه­ای سنوات قبل نیز بر مبنای رویه­ی جدید ارائه­ی مجدد می­گردد. در این حالت، تعدیلات انباشته­ی مربوط به سنوات قبل، به جهت اینکه ارتباطی با نتایج عملکرد سال جاری نداشته می باشد، نباید در تعیین سود یا زیان سال جاری دخالت داده گردد. تعدیلات مزبور بایستی از طریق ارائه­ی مجدد ارقام سال­های قبل به حساب گرفته گردد، در نتیجه، مانده سود (زیان) انباشته­ی ابتدای دوره نیز بدین ترتیب تعدیل خواهد گردید.

اما، نکته­ قابل توجه این می باشد که بر طبق استاندارد حسابداری شماره 6 ایران، تعدیلات انباشته­ی ناشی از تغییر در رویه­های حسابداری به عنوان آخرین قلم سایر اجزای سود جامع در صورت سود (زیان) جامع منعکس می­گردد تا اثر این تعدیلات برای بهره گیری­کنندگان از صورت­های مالی مشخص گردد. درصورتی­که چنین نحوه عملی در IAS8 پیش­بینی نشده می باشد. در واقع با تجدید ارائه­ی اقلام صورت­های مالی و همچنین تعدیل مانده سود انباشته­ی ابتدای دوره در صورت گردش حساب سود (زیان) انباشته یا صورت تغییرات حقوق صاحبان سرمایه، اثرات مربوط به تغییر در رویه­ی حسابداری به خوبی ارائه داده شده و دیگر نیازی به ارائه­ی مجدد آن، در بخش سایر اجزای سود جامع صورت عملکرد مالی نمی­باشد. به نظر می­رسد تفکر بیشتر بر سر باقی ماندن یا حذف این قلم از بخش سایر اجزای سود جامع در ایران خالی از لطف نباشد.

تعدیلات تجدید طبقه ­بندی:

تعدیلات تجدید طبقه­ بندی، مقادیری هستند که در دوره جاری یا دوره­های قبل در بخش سایر اجزای سود جامع شناسایی شده­اند، اما بر طبق استانداردهای حسابداری، در دوره­ی جاری بایستی به سود خالص منتقل شوند. به عنوان مثال، تفاوت­های تسعیر ارز عملیات خارجی که در قسمت سایر اجزای سود جامع طبقه­بندی شده می باشد در زمان واگذاری به سود خالص منتقل می­گردد. بر طبق استاندارد حسابداری بین­المللی شماره 1، تعدیلات تجدید طبقه­بندی بایستی در صورت سود (زیان)  جامع یا در یادداشت­ها ارائه گردد. تعدیلات تجدید طبقه­بندی ناشی از رویدادهایی نظیر، واگذاری عملیات خارجی (IAS21)، قطع شناخت دارایی­های مالی آماده برای فروش (IAS39) و بخشی از سود یا زیان مصون سازی­های جریان وجه­نقد و خالص سرمایه­گذاری در عملیات خارجی که اثر بخش تشخیص داده گردد (IAS39)، می­گردد.

همانطور که در قسمت­های قبل نیز به آن تصریح کردیم، بر طبق استانداردهای حسابداری ایران، در کلیه­ی موارد فوق، سود یا زیان انباشته شده در صورت سود (زیان) جامع بایستی به سود (زیان) انباشته منتقل گردد. شاید به همین علت باشد که از این قلم در صورت­های مالی شرکت­های ایرانی بهره گیری نمی­گردد، گرچه به نظر می­رسد بهره گیری از آن منجر به طبقه­بندی بهتر صورت­های مالی شده و از این طریق قابلیت فهم صورت­های مالی افزایش می­یابد.­

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های پژوهش:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی اظهار مسئله پرسش­های زیر قابل طرح می باشد:

  1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
  2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت ارتباط معنی­داری دارد؟
  3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت ارتباط معنی­داری دارد؟
  4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
  5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این پژوهش معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر می باشد با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید